טיולי בתי ספר - הכרמל

וככרמל בים יבוא"- ההר הירוק ותכול הים

יסודי

 

הצמח והחי-   בין בלוטי האלון המצוי ועפצי האלה  לשולחנות האכילה של היערון  ומצוקי הקינון של הדורסים- סיור ירוק עם פריחה עונתית ואויר הרים.

 

היכן? 

שמורת "שוויצריה הקטנה" ונחל כלח, חורשת הארבעים, נחל חיק ובקעת אלון, "הגשרים התלויים" בפארק נשר, נחל רקית ומחצבות קדומים, רכס אצבע ונחל אורן.

 

זכרון יעקב שלי-  מושבות העליה הראשונה בדרום הכרמל הן מן הקסומות שבאתרי ההתיישבות החלוצית בארצינו. בין הסיפורים על הברון רוטשילד למחתרת ניל"י. נתרשם גם מהגנים הקסומים של רמת הנדיב, ממפעלי המים הקדומים  מימי הורדוס, מ"ימי בנימינה" ומ"זכרון יעקב שלי".

 

היכן? 

המושבה זכרון יעקב ומוזיאון בית אהרונסון, רמת-הנדיב וגני-הנדיב, עין צור ומנצור אל עקב,  בנימינה ופארק אלונה .

 

חופים  וגעגועים-   חופי דרום הכרמל מבטיחים ומקיימים. בין רכסי הכורכר וטבלאות הגידוד הימיות נפגוש את חופי-החול הכי צפוניים בארצינו. מגוון הצדפים עשיר כאן מאד, כך גם עושר מיני הצמחים החופיים. אבל ראו איזה פלא- בין כל אלו הקים פה האדם לאורך ההיסטוריה ישובים גדולים ומפעלי תעשיה מרשימים, חלקם עדיין חבויים בין החולות. גם מקומם של סיפורי ההעפלה ההרואיים לא ייפקד.  וכל הטוב הזה ממתין לנו דקתיים בלבד מכביש החוף הסואן...

 

היכן? 

חוף דור וחוף הבונים, חוף האקווידוקט וגן לאומי קיסריה, גן לאומי שפך תנינים, חוף עתלית וחרבת קרתא, מחנה מעצר עתלית ושמורת נחל מערות.

 

 

תיכון-

 

צל ומי באר-   פארק הכרמל פותח למטיילים בו מגוון שבילים ומסלולי-טיול המאפשרים להיבלע בירוק-הירוק הזה ולשכוח מהציוויליזציה. מבין כל אלו- מצטיינים  מסלולי מזרח הכרמל במיוחד. לשם, תודה לאל, לא שלחה השריפה הגדולה את ידה, ולמטייל כאן מזומנת חויה אתגרית- מצוקי-אדירים ואשדות ענק, נחלים תלולים ותצפיות מרהיבות. בין העצים והמעיינות מתחבאים גם לא מעט סיפורים, צריך רק להרים...

 

היכן?

נחל יגור  ונחל מעפילים, המוחרקה וחרבת כרך, עוספיא ודלית אל כרמל, נחל נשר ונחל רקפת.

 

בין ירוק לשחור- טיול רב יומי-  "ההר הירוק כל ימות השנה " נצבע בחלקו בשחור. השריפה הגדולה הותירה אדמה חרוכה ופסגות כהות בהרים המתנשאים מעל נחל אורן. אבל בין כל אלו מתחילים חיים חדשים להתרונן מכל עבר. אט-אט מתחילים האורנים הצעירים לצוץ, המטפסים והעשבוניים מפטירים כדאשתקד והפריחה כאן יפה מתמיד. אנחנו נצא לצפות בדרמה שבין הירוק והשחור, ונלמד כיצד משקמים ואיך מונעים, היכן יצמח מחדש האורן ומהי נחלתו של האלון.

 

היכן?

יום א- מרכס אצבע דרך רכס כרמיה ומערות ישח עד לנחל רקית וחניון האגם.

לינה- לינת שטח בחניון האגם.

יום ב- מהאגם דרך מחצבות קדומים והר שוקף לבקעת אלון ועין אלון. מכאן נעלה בנחל אלון ונגיע לשוויצריה הקטנה דרך ערוץ נחל כלח.

סיום- חניון "שוויצריה הקטנה".

 

 

סיורים ופעילויות

עקבו אחרינו

מרכז סיור ולימוד גליל