טיולים וסיורים לציבור הרחב

מרכז סיור ולימוד גליל בשיתוף עמיתים לטיולים מוציאים מסע מים לים במסלול חדש

חוצה גליל תחתון - מעכו לגנוסר

למיטיבי לכת

ראשון עד שלישי 20-22.2.22

הודעה על מסע נוסף במועד אחר תצא בהמשך

 

כתב: מעין ארד, רכז הדרכה במרכז סיור ולימוד גליל

מה אומר לכם הביטוי "מסע מים לים"? רוב המטיילים המושבעים נזכרים מיד במסלול היוצא מאכזיב דרך נחל כזיב ונחל עמוד ומסתיים בכנרת. אך הארץ הקטנה שלנו מספקת עוד שלל אפשרויות שבהם ניתן לחצות בימים בודדים את רוחבה מים אל ים. שנים רבות חלמתי על יצירת מסלול חדש היוצא מעכו דרך מרחבי הגליל התחתון ומסתיים בכנרת. המסלול מספק נופים מרהיבים, שפע של פריחה אביבית ויחד איתם גם אתרי מורשת בתולדות עם ישראל. יחד עם "עמיתים לטיולים" זכיתי להגשים את החלום.

היום הראשון: מעכו לקורנית

התחלנו את המסע במפרץ עכו, בשפך נחל הנעמן. תמונה קבוצתית, ממלאים בקבוק במי הים התיכון כדי להעביר אותם לכנרת, וקדימה לדרך!

ההליכה קלה ונעימה, באופק הנוף של רכס משגב שאליו מועדות פנינו, ואנו הולכים לאורך נחל נעמן ונחל חילזון. עד להקמת הקיבוצים בעמק עכו בשנות העשרים של המאה הקודמת , היו רבים משטחי עמק עכו מוצפים בביצות ועל כן הקימו תעלות ניקוז שבהם זורמים הנחלים ואנו מרוויחים הליכה נעימה בין שדות חקלאיים מוריקים. 

עלייה קלה לפנינו ואנו מגיעים לפסגתו של תל כיסון. בדרך בה אנו הולכים צעד גם הרמב"ן אשר הגיע לארץ בשנת 1267. באחד ממסעותיו איבד את חותמו ממש כאן בסמוך לנו ולאחר יותר משבע מאות שנה נמצא החותם, ממש במקרה, כמאה מטר מהתל . הנוף מכאן מרהיב, עמק עכו והכרמל ניבטים אלינו מקרוב ומרחוק ואנו נושמים אותו עמוק וממשיכים במסענו. 

לאחר חציית כביש 70 אנו מגיעים לכפר כאבול, אשר בו נקברו על פי המסורת ר' שלמה אבן גבירול, האבן עזרא ועוד. חוצים את הכפר בשיפוליו ומתחילים לטפס בנחל שגב . בשלב מסויים העלייה נעשית תלולה ואחד המטיילים שואל בבדיחותא אם אין איזה מנוף שיכול להעלות אותנו ליישוב מנוף... לאחר הליכה נעימה בטיילת שכניה אנו מגיעים למערה שבה קברו רוצחיו של שומר היערות ישראל בן זאב את גופתו בשנת 1938. במשך חמישים ושתיים שנה לא נודע מקום קבורתו ורק לאחר מחקר שנעשה בסיוע בנו של אלכסנדר זייד התגלה מקום הקבורה וישראל הובא מחדש למנוחת עולמים. הליכה קצרה מהמערה ואנו מסיימים את היום הראשון בכניסה ליישוב קורנית      

היום השני: מקורנית לעילבון

אנו קמים לבוקר חדש ומאתגר כשלפנינו עומדים 25 קילומטר של הליכה הכוללת עליות ובהן גם העפלה לפסגת הר עצמון. יורדים בזריזות מקורנית ומגיעים לקבר אבו אל היג'א , גיבור עלום מצבאו של צלאח א-דין. בנחל אבליים אנו פוגשים את שביל הסנהדרין ולאחר הליכה קצרה אנו במעיינות אבליים. האטרקציה כאן היא שפע של סלמנדרות קטנות הגדלות להן במים, ואנו מקפידים כמובן לא להיכנס למעין כדי לא לפגוע בהן. עלייה תלולה ומאתגרת ואנו מגיעים לפסגת הר עצמון. מכאן הכל נראה אחרת- נופי הגליל התחתון נפתחים לפנינו, הכרמל והארבל באופק, ואפילו עבר הירדן המזרחי נגלה אי שם. אנו צופים על תל יודפת ומספרים על הכנותיו של אספסיינוס לקרב האמיתי הראשון שלו מול היהודים במרד הגדול.

בהגיענו ליודפת, " משגב לבני הגליל" כדברי יוסף בן מתתיהו,  אנו בוחנים גם את דבריו על העיר המוקפת משלושה עברים בתהומות אין חקר, מספרים על חיי היומיום בעיר וגם על רגעיה האחרונים כשיוסף כמפקד העיר מצליח להינצל ברגע האחרון מההתאבדות שגזר על חבריו ולצאת לשבי הרומאים.

מיודפת אנו עולים להר קנה, שיא הגובה של רכס יטבת המתנשא לגובה 560 מטר ומכאן אנו יורדים בשביל סובב משגב עד לבקעת בית נטופה כשנופי הבקעה שובים את העיניים מכל עבר. בדרך אנו מספרים על משמרות הכהונה שפעלו כאן ונתנו את שמותיהם ליישובים ולהרים של ימינו – שכניה, עילבון והר מימין, וגם על גיבורי הקרבות ביודפת ששמותיהם הונצחו בסביבה- הר האחים, הר השאבי ועוד..   אנו חוצים את המוביל הארצי , אשר מלא במים הזורמים מהכנרת למאגר אשכול, וממשיכים בהליכה לאורכו עד לכניסה לעילבון. 

 

 

היום השלישי : מרביד לגינוסר

את היום השלישי והאחרון אנו מתחילים בקיבוץ רביד. תנועת דרור ישראל פרצה כאן את "נתיב החשבון והזיכרון" לזכר יצחק רבין, מסלול של 2.5 קילומטר ובו תחנות שונות בחייו. אנו סוטים מעט מהנתיב ומגיעים לתצפית מרהיבה אל הארבל, לזכרו של ארבל רייך, בן היישוב יובלים שנפל ברצועת עזה בשנת 2007.  אנו יורדים אל נחל ארבל ונהנים מהפסקת בוקר בבאר מזגה. האמיצים שבחבורה יורדים אל הבאר להרגיש מקרוב את המים. כל השאר עוד יחושו מקרוב פעמים רבות את המים כאשר נחל ארבל זורם בשצף לאחר גשמי החורף המוברכים. ההליכה כאן בעונה זו כשהכל זורם ופורח מרחיבה את הלב. עצירה קלה בעין ניתאי ולאחר הליכה קלה אנו כבר רואים מרחוק את מצוקי הארבל המרשימים. עלייה קלה מביאה אותנו לחורבת ורדים המרשימה ובה שרידים של יישוב יהודי ובו בית כנסת שיסודותיו ככל הנראה טמונים כבר בימי בית המקדש הראשון ולצידו בית בד שהשתמר היטב. 

 

כל הנחלים זורמים לים וגם אנחנו זורמים עם נחל ארבל אך לא עד הכנרת. אנו חולפים על פני מבואות המושבה מגדל ומגיעים לעין נון. המעין המוכר זכה בשנים האחרונות לשיפוץ והמקום נאה ומטופח. הפסקה קלה וההתרגשות עולה כי אנו כבר ממש קרובים לכנרת. אך בדרך אליה אנו מוסיפים ביקור בטחנת קמח ייחודית , טחונת אבו שושה שמה. המים הובאו אליה מנחל צלמון באמת מים שניתן לראות היטב בשטח , ומראש האמה זרמו המים בעוצמה דרך צמדי הארובות שגם בהם ניתן להבחין בבירור. אנו חוצים את מטעי הבננות , עוברים את כביש 90 ונכנסים לקיבוץ גינוסר, לוקחים נשימה עמוקה ועושים את הצעדים האחרונים אל הכנרת.

תמונת סיום של כל המשתתפים, הבקבוק ממי הים התיכון מתרוקן לו הישר אל הכנרת ותחושת סיפוק גדולה ממלאת את כולם. לאחר כמעט 70 קילומטר בשלושה ימי הליכה אנו יכולים לומר בבירור שהמאמץ היה שווה .

 

סיורים ופעילויות

עקבו אחרינו

מרכז סיור ולימוד גליל