בעקבות הגשמים אל מפלי פרוד השוצפים

ריבוי הגשמים בשנה זו מספק לנו זרימה משמעותית ונדירה בנחלי הגליל. נחלים רבים אשר לא נהנים מזרימה קבועה במהלך החורף זכו לחיים מחודשים. אחד האתרים המרשימים לטיול בינות לעוצמת הזרימה הזו הוא נחל צלמון בחלקו העליון והתלול למרגלות הר מירון אשר בו זורמים מפלי פרוד.  נחל צלמון מתחיל את דרכו כאן במורדות ההר , זורם לאורך כ-30 ק"מ ומסיים את דרכו בכנרת.

 

איך מגיעים:

ניסע על כביש 85 מכרמיאל לכיוון צומת עמיעד. בצומת חנניה נפנה שמאלה (צפונה) לכביש 866 לכיוון מירון. לאחר כ-2.5 ק"מ נפנה ימינה לכיוון קיבוץ פרוד. מיד לאחר הפנייה נחנה בחניון שבצד ימין. מכאן נוכל לצאת למסלול במורד הנחל אל המפלים המרהיבים או לעלות במעלה הנחל, לעבור מתחת לגשר הכביש העולה למירון ולהגיע לחניון עם שולחנות פיקניק למרגלות הנחל הזורם.

 

נצא אל המפלים שבמורד הנחל. המסלול אמנם אינו מסומן אך הדרך ברורה ויש ללכת בסמוך לנחל הזורם לשמאלנו. לאחר צעידה של כמאתיים מטר נראה בגדה שממולנו את ציוני הקברים של רבי ישמעאל בעל הברייתות ורבי נחמיה העמסוני. היישוב פרוד משמר את שמו של יישוב יהודי קדום במקום זה מתקופת התלמוד. משמעות השם מצביעה ככל הנראה על מיקומו הגיאוגרפי כמפריד בין הגליל העליון לתחתון וכדברי  המשנה במסכת שביעית "מכפר חנייה ולמעלן, כל שאינו מגדל שקמין גליל עליון". כפר חנניה ופרוד הסמוכה לו מציינים את קו המגע בין הגליל העליון לתחתון.

 

נמשיך ללכת עוד כ-500 מטר ונגיע למדרגות טבעיות אשר בהן נרד ונגיע לתחתית המפל הראשון. נתרשם מהמפל ונמשיך עוד קצת במורד הנחל למפל השני.

מכאן נעלה בחזרה באותה הדרך אל החניה, נעבור מתחת לגשר הכביש הראשי ונגיע אל החניון העליון המתאים למנוחה ואכילה לצד זרימת המים.

שלח

*שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

*שדה חובה

*שדה חובה

השאירו פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם!

מומלץ גם ליסוע עם הרכב לעין רמיאל, המעין אשר ממנו נובעים כל המים הזורמים בקטע זה של הנחל. מיקומו של המעין הוא בתוך המושב שפר. נכנסים למושב ולאחר 50 מטר פונים ימינה בכיכר. הדרך עולה ומתפתלת ולאחר כ-800 מטר נפנה ימינה. נמשיך עוד כ-150 מטר עד שנבחין מימיננו בבריכת המעין. ברוב ימות השנה נשאבים כל מימי המעין על ידי חברת מקורות ורק  בתקופה קצרה בימות החורף כאשר ישנם עודפי מים עקב ריבוי הגשמים והפשרת השלגים בהר מירון, מוזרמים העודפים אל הנחל ומאפשרים לנו את הטיול הרטוב אל מפלי פרוד.

עוד בסביבה: כדאי לעלות לתצפית הר כמון, ההר הגבוה בגליל התחתון (598 מטר מעל לפני הים).בתצפית זו נשקפים מרחבי הגליל העליון, הגליל התחתון, עמק הירדן, הכרמל ואף הר הגלבוע באופק הרחוק. בראש הר כמון ישנו מסלול הליכה מעגלי קצר.

לטיול מודרך במפלי פרוד ובכל רחבי הצפון פנו למרכז סיור ולימוד גליל 04-9918867

 

 

המלצות טיולים

עקבו אחרינו

מרכז סיור ולימוד גליל